Egy most közzétett vizsgálat szerint a testmozgás hozzájárul ahhoz, hogy a „rossz” (fehér) zsír „jó” barna zsírszövetté alakuljon, mely anyagcsere szempontjából aktívabb és hasznosabb – számoltak be az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA) 73. kongresszusán.
Az emberi szervezetben kétféle zsírszövet van jelen:
- Barna zsírszövet („jó” zsír) – a zsírnak ez a típusa égése során energiát biztosít a szervezet hőtermeléséhez.
- Fehér zsírszövet („rossz” zsír) – ez a fajta zsír a felesleges kalóriák tárolására szolgál, azaz energiaraktárként szolgál.
Azok az emberek, akiknek szervezetében több barna zsírszövet van, általában vékonyabbak és jobban képesek megőrizni a szervezet hőjét hideg környezetben, míg a szervezetükben sok fehér zsírt raktározó személyek azok, akik ülő életmódot folytatnak.
A most nyilvánosságra hozott vizsgálatban a kutatók azt találták, hogy az intenzív testedzési programot végző kísérleti állatok, illetve emberek szervezetében a bőr alatti fehér zsírszövet barna zsírszövetté alakul át. A testedzés emberek esetében 12 hetes szobakerékpározást jelentett. Ennek hatására az ülő életmód során felhalmozódott, eredetileg fehér zsírszövet új, barna zsírszövetté alakult, ez az anyagcsere szempontjából jóval aktívabb, mint a fehér zsírszövet.
„Eredményeink azt mutatják, hogy a fizikai aktivitás nemcsak az izmok állapota szempontjából előnyös, hanem a zsírszövetet is befolyásolja. Egyértelműnek látszik, hogy testedzés hatására a zsírszövet barnábbá és ezzel együtt aktívabbá válik. Azt feltételezzük, hogy az egészségesebb zsírszövetből olyan faktorok kerülnek a keringésbe, melyek más szövetek állapotára is hatnak” – magyarázza Kristin Stanford, a bostoni Joslin Diabetes center kutatója.
A vizsgálat rangidős szerzője, Laurie Goodyear, a Harvard Egyetem docense így fogalmaz: „Azt eddig is tudtuk, hogy a testedzés hasznos a szervezet számára. Most azonban azt is bebizonyítottuk, hogy fizikai aktivitás hatására drámai változások mennek végbe a zsírszövetben, melynek kedvező anyagcsere hatásai vannak. A barna zsírszövet nem azonos a centrálisan lerakódó, azaz „rossz” zsírral, mely cukorbetegségre hajlamosíthat. A barna zsír a bőr alatti régiókban helyezkedik el, mely oly módon adaptálódik, hogy ez kedvezően befolyásolja az anyagcserét.”
Összefoglalva: a most nyilvánosságra hozott vizsgálat azt igazolta, hogy a barna zsírszövet kedvezőbb testösszetétellel társul, csökken a zsírtömeg és fokozódik a sejtekbe történő cukorfelvétel és az inzulinérzékenység a kísérleti állatoknál. Stanford úgy látja, hogy vizsgálati eredményeik újabb motivációt jelenthetnek a fizikai aktivitás fokozásához. Az adatok azt jelzik, hogy a testedzés hatására akkor is metabolikusan aktívabb barna zsírszövet képződik, ha ez nem párosul testsúlycsökkenéssel, ez pedig javítja az általános egészségi állapotot és összességében az anyagcserét.